You are here: Home Winners 2019

Winners 2019

List of the Prize Winners for Upper Broughton Art Show 2019

Art Show 2019 – Awards

Art Show 2019 – Awards

 

Watercolour

1st Prize
Purfleet Quay, King’s Lynn — Stuart Ball — Broughton Cup for Best in Show

Unfortunately Stuart Ball died shortly after this years show

2nd Prize

Garden Room — Viola Calthrop-Owen

3rd Prize

Shadows Across the Road — Tina Combellack

Highly Commended

  • Getting Ship shaped in Whitby — Barbara Peacock
  • Hedgerow — Sue Turner
  • Jugs and Fruit — Chris Goodson
  • Normanton Church Rutland Water — Ken Forrest
  • September Apples 3 — Andrew Craig
  • Let’s Paddle — Anne Burgess

 

Other Media

1st Prize

Still Evening — Mark Anslow — George Harris Cup

2nd Prize

Mediterranean Harbour — Carole Parker

3rd Prize

Clumber Park Long Range Greenhouse — Mark Langley

Highly Commended

  • Chapel Buttress Ascent — Mark Langley
  • Meeting Friends — John Kennedy
  • Golden Retriever — Pat Harvey
  • Inner Sanctum — Mick Orme
  • Loupiac Sunset — Mick Orme
  • Tissington Cottages — A. Morris
  • Chilli Peppers at Burrough Market — Frances Lowe
  • Dramatic Sky over Peak District — Anna Schofield
  • Blue Landscape — Gay Mayes
  • A Corner of Olhao — Doreen Hunt
  • Elizabeth — Tracey Keeping

 

3D

1st Prize

Musical Fingers — Margaret Pritchard

2nd Prize

Out of Africa — Francine Wilkins

3rd Prize

‘Gideon’ A Toad and his Journal — Chris Aske

Highly Commended

  • ‘Lichen 2’ — Jo Heron
  • In Memory of Vichai — LCFC Amanda Rudkin
  • Spring Frost — Nadine Annette Leah
  • White Thistles — Georgina Yates
  • Sharphill Wood Layers — Derek Spencer

 

Fourwalls Awards

  • Kerry Jane Colebrook
  • Simon Read

 

Village Award

  • Inner Sanctum — Mick Orme
Art Show

Art Show 2019

12+13 October

Preview evening

11 October

Icon poster Blue 2019

Sponsor

Preview Evening — Friday 11th 7.30pm Tickets £7.50

bentons logo

Sponsored by Bentons Estate Agents

UB Village Site

village site icon